Végrehajtásokban rendkívül hatékonyak és gyorsak vagyunk

2025.04.04. 01:22 | Hírek/Aktuális | 55 megtekintés

Végrehajtásokban rendkívül hatékonyak és gyorsak vagyunk

Szőke László →

Részleges válaszlevelet kaptunk a székelyudvarhelyi Bíróságtól, melyből kiderült ugyan néhány adat, de az érdemi kéréseinkre egyelőre elutasító választ kaptunk. Nyilván, beadtunk egy kéréskiegészítő folyamodványt sokkal több törvénycikkely-hivatkozással, mely szerintünk végül csak el fog vezetni oda, hogy az érdemi kérésünket (a végrehajtási eljárások dokumentumaiba való betekintés lehetősége) is lehetőséget kapjunk. De nézzük az adatokat...

Végrehajtási ügyek számának alakulása

A bíróság által szolgáltatott statisztikai adatok jelentős és folyamatos növekedést mutatnak a végrehajtási ügyek számában:

  • 2022: 961 ügy (915 részben/teljesen elfogadva, 46 elutasítva)
  • 2023: 1205 ügy (1164 részben/teljesen elfogadva, 41 elutasítva)
  • 2024: 1428 ügy (1342 részben/teljesen elfogadva, 86 elutasítva)
  • 2025 (március 17-ig): 269 ügy (257 részben/teljesen elfogadva, 10 elutasítva) [Forrás: az udvarhelyi Bíróság hivatalos válaszlevele, 2025.04.02, 5. pont és mellékelt statisztika]

Ez a kb. 31.000 lakosú településen évről évre jelentős növekedést jelent: 2022-től 2024-ig közel 50%-os emelkedés figyelhető meg. A végrehajtási ügyek lakossághoz viszonyított aránya is kiemelkedően magas: 2024-ben a lakosság kb. 3,5-4%-át érintette közvetlenül valamilyen végrehajtási eljárás, szemben a romániai hasonló méretű városok 1-2%-os átlagával (Román Igazságügyi Minisztérium statisztikai évkönyve, 2024).

A végrehajtási eljárások hatékonysága

Különösen figyelemreméltó a bíróság által közölt adat, mely szerint a végrehajtási engedélyezési ügyek átlagos elbírálási ideje mindössze 0,4 nap (a székelyudvarhelyi Bíróság hivatalos válaszlevele, 2025.04.02, 3. pont). Ez az időkeret rendkívül rövidnek számít az európai standardok szerint, ahol az átlagos elbírálási idő 5-15 nap között mozog (Európai Igazságügyi Hálózat, "Végrehajtási eljárások az EU-ban", 2023).

A 0,4 napos átlagos elbírálási idő több kérdést is felvet:

  1. Ilyen rövid időkeret mellett kérdéses, hogy megtörténik-e a végrehajtási kérelmek érdemi vizsgálata, különös tekintettel az arányosság elvére, amelyet a Romániai Polgári Perrendtartás (134/2010) 666. cikke is előír
  2. A végrehajtási kérelmek elbírálásának ilyen gyorsasága arra utal, hogy az eljárás inkább formális, mint érdemi jellegű
  3. Az adós jogainak érvényesítésére gyakorlatilag nincs lehetőség ilyen rövid elbírálási idő mellett (Romániai Adósvédelmi Egyesület éves jelentése, 2024)

Jóváhagyási arány

A statisztikai adatokból az is kitűnik, hogy a végrehajtási kérelmek túlnyomó többségét (kb. 94-95%) a bíróság részben vagy teljesen jóváhagyja. Ez az arány az évek során viszonylag állandó maradt, annak ellenére, hogy az ügyek száma jelentősen növekedett (Az udvarhelyi Bíróság által szolgáltatott adatok alapján).

Regionális gazdasági helyzet

Székelyudvarhely és a székelyföldi régió gazdasági mutatói több szempontból is elmaradnak az országos átlagtól:

  • A régióban az átlagbérek kb. 15-20%-kal alacsonyabbak az országos átlagnál (Román Országos Statisztikai Hivatal (INS), megyei bontású bérstatisztikák, 2024)
  • A minimálbér (2024-ben bruttó 3.300 RON, nettó kb. 1.898 RON) és a növekvő megélhetési költségek közötti különbség egyre nagyobb terhet ró a háztartásokra (Román Munkaügyi Minisztérium, 2024)
  • A régióra jellemző az elvándorlás és a külföldi munkavállalás, ami a családok anyagi biztonságát instabillá teszi (Harghita Megyei Munkaügyi Hivatal éves jelentése, 2024)

Makrogazdasági tényezők

A végrehajtási ügyek számának növekedése több makrogazdasági tényezővel is összefüggésbe hozható:

  1. A 2022-2024 közötti időszakban a román jegybank alapkamata 1,75%-ról 7%-ra emelkedett, ami jelentősen megnövelte a változó kamatozású hitelek törlesztőrészleteit (Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos adatai, 2024)
  2. Románia 2022-2023 között két számjegyű inflációval küzdött, ami különösen a fix jövedelemmel rendelkezőket sújtotta (Román Nemzeti Bank inflációs jelentései, 2022-2023)
  3. Az energiaárak emelkedésével párhuzamosan nőtt a közműtartozások száma, ami gyakran vezet végrehajtáshoz (Román Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) fogyasztói jelentése, 2024)
  4. A 2020-2022 közötti időszakban jelentősen nőtt a fogyasztási hitelek száma, amelyek törlesztése a romló gazdasági környezetben egyre több háztartás számára okoz nehézséget (Román Bankszövetség éves jelentése, 2023)

Bankszektori gyakorlatok

A bankok és más hitelezők követeléskezelési gyakorlata is szerepet játszik a végrehajtási ügyek számának növekedésében:

  • A pénzintézetek egyre agresszívebb követeléskezelési gyakorlatot folytatnak, kisebb összegű tartozások esetén is gyorsan végrehajtást kezdeményeznek (Romániai Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) pénzügyi jelentése, 2024)
  • A digitalizáció és az automatizálás lehetővé teszi, hogy a hitelezők gyorsabban és nagyobb számban indítsanak végrehajtási eljárásokat (Romániai Bírósági Végrehajtók Egyesületének technológiai jelentése, 2024)

Mit kérünk?

Természetesen nem adtuk föl, hogy az érdemi információkhoz hozzájussunk. Továbbra is ezeket kérjük az udvarhelyi Bíróságtól:

  • Valamennyi végrehajtási kifogás teljes, anonimizált szövege (2023-2025)
  • Az ezekhez kapcsolódó bírósági határozatok és végzések teljes, anonimizált szövege
  • A végrehajtást jóváhagyó végzések (încheieri de încuviințare) teljes, anonimizált szövege

És mit tudnánk kideríteni az adatok feldolgozásával?

Amennyiben a bíróság érdemben válaszol a részletesen kidolgozott kérelemre, az alábbi információkhoz juthatunk:

  1. A végrehajtási eljárások gyakorlata:
    • Pontosabb képet kaphatunk arról, milyen típusú adósságok vezetnek a legtöbb végrehajtáshoz
    • Megismerhetjük, kik a tipikus végrehajtást kérők (bankok, közműszolgáltatók, magánszemélyek)
    • Láthatóvá válna a végrehajtási intézkedések arányossága az adósság mértékéhez képest
  2. A végrehajtási kifogások hatékonysága:
    • Megismerhetjük, milyen jogi érvek bizonyulnak sikeresnek a végrehajtás elleni kifogásokban
    • Adatokat kaphatunk a végrehajtási kifogások elbírálásának valódi időtartamáról
    • Láthatóvá válna a bírósági gyakorlat egységessége vagy következetlenségei
  3. Fogyasztóvédelmi szempontok:
    • Elemezhetővé válnának a bankok és más hitelezők gyakorlatával kapcsolatos kifogások
    • Képet kaphatnánk arról, milyen mértékben érvényesülnek a fogyasztóvédelmi szempontok
    • Feltárhatóvá válnának az esetleges visszaélések vagy aránytalan eljárások
  4. Nyelvi és hozzáférési kérdések:
    • Elemezhetővé válna, hogy a nyelvi akadályok mennyiben befolyásolják a védekezés sikerességét
    • Értékelhető lenne, hogy a magyar anyanyelvű lakosok mennyire hatékonyan tudják érvényesíteni jogaikat
Folytatjuk...